زنو

یادداشت های مهدی فاتحی درباره هنر ادبیات و سینما

یک خبر کوتاه

خبرگزاری مهر،ایسنا و ایبنا

مهدی فاتحی از انتشار آثار داستانی‌اش خبر داد.

به گزارش خبرنگار بخش کتاب خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فاتحی که اخیرا دومین رمانش با عنوان «دورگه» را از سوی انتشارات مروارید برای دریافت مجوز نشر ارائه کرده است، گفت که این رمان برخلاف نخستین رمانش با عنوان «جنون دو‌نفره» که از سوی نشر چشمه یک سالی هست برای دریافت مجوز نشر ارسال شده است،روایتی سرراست دارد و کم‌تر از تکنیک‌ها‌ی متعارف قصه‌نویسی بهره گرفته است. ماجرا از این قرار است که سگی دورگه به دست فردی در آپارتمانی به امانت سپرده می‌شود و با این مسأله،زندگی مرد شخصیت داستان دستخوش اتفاق‌هایی می‌شود...

این داستان‌نویس توضیح داد که نخستین رمانش به نظرش به استاندارهای رمان نزدیک‌تر است؛ اما این اثر را شاید بشود داستان بلند هم نامید و در نخستین رمانش، برخلاف این اثر داستانی خرده‌روایت‌های فراوانی در متن است که با هم گره می‌خورند و داستان را پیش‌ می‌برند.

او همچنین توضیح داد که دومین مجموعه‌ی داستانش با عنوان «شلیک به پیانیست» که دربرگیرنده‌ی 15 داستان است، از سوی نشر نیلا پس از چهار سال منتشر می‌شود. این مجموعه در این مدت منتظر دریافت مجوز نشر بوده است. قصه‌های آن برخلاف نخستین مجموعه‌ی داستانش با عنوان "مردم عادی، زندگی معمولی"کوتاه‌ترند و فضایی متفاوت‌تر را تجربه می‌کنند.

به گزارش خبر گزاری مهر و ایبنا ترجمه اثری از ترومن کاپوتی به ارشاد رفت."خاطره ای از کریسمس" نوشته ترومن کاپوتی با ترجمهء مهدی فاتحی از سوی انتشارات مروارید برای کسب مجوز به وزارت ارشاد فرستاده شد.این کتاب شامل سه داستان به هم پیوسته با موضوع کریسمس است و جزو بهترین داستان های کاپوتی محسوب می شود.وی این کتاب را بر اساس تجربه های دوران کودکی اش و زمانی که که با خانواده ای از بستگانش در آلاباما زندگی می کرد نوشته است.راوی داستان به نام بادی که خاطرات کودکی اش را به یاد می آورد،با زبانی ساده به توصیف پیوندهای انسانی و احساسات کودکی می پردازد.

از آثار مطرح او می توان به "صبحانه در تیفانی" و در کمال خونسردی" اشاره کرد.ترومن کاپوتی نویسنده آمریکایی دو بار برنده جایزه داستان اُ هنری شده است.از مهدی فاتحی داستان نویس و مترجم این اثر پیش از این ترجمه ای کتاب "داستان نویسی نوین"نوشته دیمون نایت به چاپ رسیده است.

+ مهدی فاتحی ; ٩:۱٥ ‎ب.ظ ; شنبه ٦ آذر ۱۳۸٩
    پيام هاي ديگران ()