وبلاگ پروژکتور:درباره مردم عادی زندگی معمولی

متن زیر از وبلاگ:http://proketab.blogspot.com

مردم عادی زندگی معمولی

نشر نی/88/107 صفحه/1800تومان
اولین کتابیه که از مهدی فاتحی منتشر می‌شه. دوازده تا داستان کوتاهه. از بیشترش خوشم اومد. یعنی چندوقتی بود که مجموعه داستان فارسی به این خوبی نخونده بودم. (معنی‌ش اینه که مجموعه داستان‌های دیگه اصلاً خوب نیستن.)
مضمون داستان‌ها و حال و هواشون با بقیه‌ی داستان کوتاه‌های ایرانی متفاوته. مثلاً یه جاهایی من رو یاد موراکامی می‌نداخت. یعنی اگه یه سری داستان‌هاش بیشتر پرداخت شده بودن می‌تونست خیلی خوب باشه. داستان اولش خیلی خوبه و همون‌طور که تو اعتماد نوشته آدم رو یاد گاوخونی می‌ندازه. از داستان دوم اصلاً خوشم نیومد. فانتزیه و مایه‌های طنز داره و توش سلین و چندتا نویسنده‌ی دیگه هستن. تو بقیه‌ی داستان‌ها من از مردم عادی زندگی معمولی و عجب بهار کسالت‌آوری بیشتر خوشم اومد و از پنجره‌م خوشم نیومد.
به نظرم بیشتر داستان‌های این کتاب رو نمی‌شه رئال حساب کرد. موقعیت‌های خاصی رو برای داستان‌ها در نظر می‌گیره و توی شخصیت‌پردازی‌ هم سعی نمی‌کنه همه چیز رو شبیه زندگی واقعی جلوه بده. البته این با فضای داستان هماهنگه و تو ذوق نمی‌زنه. بیشتر داستان‌هام توی یه گستره‌ی زمانی طولانی می‌گذرن. یعنی این‌جوری نیست که شرح یک روز یا یک ساعت راوی باشه. معمولا چند روز از زندگی اون طرف رو تو چند خط می‌گه و بعضی وقت‌ها کل زندگی‌ش رو تو داستان خلاصه می‌کنه.
در کل واقعاً خوبه.
/ 1 نظر / 21 بازدید
عیسی بی پروا

سلام .ممنون که سر زدید . بله واقعا آخرین روزنه است . خوب شد کتابتان را هم معرفی کردید . می خوانم و نظرم را می گویم . روی جلد خوبی که دارد .