درباره’ رمان "ورق بازها"

بخشی از مصاحبه ای نا تمام دربارهء رمان"ورق بازها" در سایت انتشارات مردمک منتشر شده است که در لینک زیر هم می توانید آن را بخوانید:

http://www.mardomak.co.uk/books/book/card_players

....نوشتن این رمان برای من نزدیک به سه سال طول کشید و بعد از آن توسط چند نفر از دوستان فعال و دوستدار ادبیات خوانده شد و مورد ویرایش قرار گرفت.برخلاف بسیاری از کتاب های لاغر و تک روایت و تیپیک امروزی،من مدعی هستم که این کارم به تمام معنی یک رمان است؛یک رمان فارسی که شاید وامدار هیچ رمان فارسی دیگری نباشد؛کودک حرامزاده ای است که از دل هجویات و تجربیات ذهنی من بیرون آمده و شکل گرفته است.جرقهء اولیه کتاب،از نقاشی ورق بازهای سزان که دیوار اتاقم را گرفته و علاقه زیادی به آن دارم به وجود آمد؛اینکه این شخصیت های سرد و بی خیال نقاشی با چه گذشته ای به اینجا رسیده اند و چه چیزی بیرون از این قاب و در امتداد آن بوده که به این نقاشی ختم شده است.این رمان به نوعی بازسازی دوبارهء این نقاشی است در متنی که از خیال من بیرون آمده.

شاید رد پای هر نویسنده یا صاحب اندیشهء در رمان من دیده شود اما این کتاب بیشتر از همه وامدار زخم های من و هم نسلان سوختهء من است؛تجربیات تلخ و شیرین من در مطبوعات،برهنگی فرهنگی جامعه ای که در آن زیسته ام،تاریخ درد آوری که ناخواسته در آن به دنیا آمده ام و نقاشی سزانی که یکباره دریچه ای رو به این تیرگی بود.

                                        


http://www.amazon.com/Card-Players-Varagh-Bazha-Persian/dp/1780830416/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1317030835&sr=1-1

 

/ 2 نظر / 29 بازدید
رضوي

سلام دوستي داشتم دوران دبستان كه فاتحي بود. پسري متين و مودب كه ديگر لنگه‌اش را نديده‌ام. اما با ديدن وبلاگ شما خوب كه فكر كردم يادم آمد كه نامش امير بود. باز هم به شما سلام مي‌كنم و هم آقاي امير. مدتهاست كه كتاب درست و درماني نخوانده‌ام. آخرينش ايستادن زير دكل فشار قوي بود كه به گمانم يكي از هنرجويان استاد نوشته باشد و انگار كه استاد خواسته باشد هواي هنرجو را با زير پر و بال خود گرفتن و از اعتبار خود خرج كردن، داشته باشد. نميدانم شايد هم من اشتباه كرده باشم اما كتاب به چند صفحه اول نرسيده رفت زير كتاب‌هاي ناتمام ديگر اين چند وقت. بهرحال تبريك مي‌گويم به شما و آرزوي موفقيت دارم براي شما. خدا نگهدار

عادله

باسلام متاسفانه درایران ما بامعضل پیداکردن کتاب خوب روبروهستیم چون نه میشه به مدیا اعتمادکرد نه مجلات هنری ازشما تقاضا دارم تا تعداد کتابهایی را که معرفی میکنبد افزایش داده تا حداقل بتوانیم ازتوصیه های دوستانتون استفاده کنیم